Okno transferowe za nami, a to okazja do wielu ciekawych podsumowań. Jedno z nich przygotowało CIES Football Observatory, które pod lupę wzięło transfery z obecnego dziesięciolecia. Ile udało się zarobić klubom na transferach od 2010 roku? Kto najwięcej?

5. Real Madryt - 625 milionów euro

Zestawienie rozpoczynamy od Królewskich. Florentino Perez potrafi zaszaleć na rynku transferowym - nie tylko w kontekście transferów przychodzących! Duży udział w kontekście wpływów na konta madryckiego zespołu miało odejście Cristiano Ronaldo! Ten miał kosztować Juventus 117 mln euro, czyli niemal 20% dziesięcioletniego przychodu!

4. FC Barcelona - 628 milionów euro

Tuż za podium znalazła się Barcelona. Także tu, udało jej się wygrać z Realem Madryt. Duma Katalonii, nawet, gdy sprzedaje mniej istotnych zawodników, umie wynegocjować za nich niemałe pięniądze. Tak było chociażby w przypadku sprzedaży Malcoma (40 mln euro) czy Paulinho (42 mln).

3. AS Roma - 680 milionów euro

Rzymianie także nie mogli narzekać na spore nazwiska w ostatnich latach. Z klubem żegnali się Alisson, który trafił na Anfield Road za ponad 60 milionów euro i z miejsca stał się gwiazdą Liverpoolu. Kolejne 40 kosztował Radja Nainggolan - tylko w jedno okienko ekipa z Wiecznego Miasta zrobiła 1/6 dziesięcioletniego utargu!

2. Liverpool FC - 683 milionów euro

Wielkimi krokami The Reds zbliżają się do wygrania Premier League. Już dawno orkiestra z Anfield nie była tak mocna. Spory wpływ na to miała mądra polityka transferowa. Liverpool mądrze sprzedawał i jeszcze sprytniej kupował. W ostatnich latach z Anfield Road odchodzili Philippe Coutinho, Raheem Sterling czy Luis Suarez. Gwiazdy żegnały się z klubem pojedynczo, a w ich miejsce pojawiało się kilka wzmocnień. To zadziałało!

1. Monaco - 950 milionów euro

Zwycięzcą zestawienia dość niespodziewanie zostaje AS Monaco. Nic jednak dziwnego! Ekipa z Księstwa wypuściła ostatnio w świat niejednego utalentowanego piłkarza. Tielemans, Mbappe, Lemar, James Rodriguez - tylko na nich drużyna występująca na co dzień w Ligue 1 zarobiła fortunę!

 

Podziel się z innymi: